مجله اكونومیست انگلیسی در خصوص رویكرد غیر دوستانه اخیر هندی ها به ایران نوشت: غربی ها با اشتیاق فراوان، همگرایی هند با نظام بین المللی را به عنوان عاملی برای شادمانی در سال جدید نظاره می كنند. در آستانه بازگشت هند به شورای امنیت سازمان ملل پس از غیبتی ۱۹ ساله، بانك مركزی این كشور به دور از هیاهو اعلام كرد پرداخت های لازم برای واردات نفت خام از ایران دیگر نمی تواند از طریق اتحادیه پایاپای آسیایی صورت بگیرد. این اقدام كه در پی رایزنی های آمریكا و اروپا صورت گرفته است، پرده از میزان هزینه كرد هند بابت نفت ایران برمی دارد.

به گزارش فرارو؛ هرچند این اقدام تا حد زیادی نمادین است، اما ایران از اهمیت آن غافل نشده است. این كشور كه به طور فزاینده ای در انزوا فرو می رود، جهت یافتن شیوه دیگری از انجام معامله با هند به تكاپو افتاده است. واردات روزانه ۴۰۰هزار بشكه ای هند از ایران، ارزشی برابر با ۱۲ میلیارد دلار در سال دارد. اما به نظر می رسد دهلی نو با تلاش های آمریكا، اتحادیه اروپا و ژاپن برای دوری گزیدن از معاملات تجاری با تهران، همراه شده است.

هرچند معاملات نفتی متوقف نمی شوند، زیرا معاملات ماه ژانویه از ضمانت های لازم برخوردار بوده اند، اما روند آن نزولی است. شركت های نفتی هند به طور روز افزونی مجبور به توسل به منابع دیگر نفتی نظیر عربستان سعودی و غرب آفریقا شده اند. هند اكنون برای یافتن یك منبع تأمین كننده جدید نفتی برای خود، در حال رایزنی با آنگولا است. تصمیم بانك مركزی هند ممكن است دیپلمات های غربی را به اعطای یك كرسی دایم در شورای امنیت سازمان ملل برای این كشور ترغیب كند، آن هم در شرایطی كه می توان دهلی نو را برای حمایت از تصویب تحریم های بیشتر سازمان ملل علیه ایران متقاعد كرد.

هند و ایران كماكان منافع مشترك دارند. آنها از دیرباز با استقرار طالبان در افغانستان و پشتیبانان طالبان در پاكستان مخالفت كرده اند. سرمایه گذاران هندی امیدوارند كه ایران روزی گذرگاه خط لوله وارداتی گاز از آسیای مركزی شود. با این حال، دیپلمات های هندی بر خلاف جهت تاریخ كشورشان به عنوان یكی از رهبران جنبش عدم تعهد، اكنون به دنباله روی از آمریكا روی آورده اند.

هند در حال توسعه روز افزون پیوندهای خود با آمریكاست. این كشور به شدت از ایده ظهور یك قدرت هسته ای دیگر در منطقه پردردسر خاورمیانه رویگردان است. دیپلمات های هندی در فاصله سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ سه بار از قطعنامه های آژانس بین المللی انرژی هسته ای در انتقاد از برنامه هسته ای ایران و غنی سازی اورانیوم در این كشور حمایت كردند.

بسیاری از ناظران خارجی معتقدند غنی سازی در جهت تولید تسلیحات هسته ای انجام می شود. البته هیچكدام از این اقدامات، اتخاذ موضع محكم تر از سوی هند را تضمین نمی كند و حتی به نظر می رسد بانك مركزی هند در ماه دسامبر، وزارت خارجه را از تصمیم خود مطلع نكرده بود. با این وجود، گاهی همین تغییرات اندك، گویای بسیاری از چیزهاست.