بنا به اعلام برخی منابع در اندیشکده های آمریکایی و همچنین کنگره آمریکا، شایعاتی در واشنگتن مطرح است مبنی بر اینکه کاخ سفید بزودی پیشنهاد خواهد کرد تا موافقت شود ایران به غنی سازی اورانیوم در داخل خاک خود و همچنین با ترکیب موجود سانتریفیوژهایش ادامه دهد.

"رابرت درایفوس " روزنامه نگار آمریکایی که برای نشریات معروفی چون مجله "نیشن " و "رولینگ استون " آمریکا مقاله می نویسد، در گزارشی تأکید کرد: برای نخستین بار شایعاتی در واشنگتن مطرح شده است مبنی بر اینکه دولت "باراک اوباما " رئیس جمهور آمریکا یک پیشنهاد بسیار بهتر را در مذاکرات با ایران مطرح می کند.

این روزنامه نگار آمریکایی در ادامه گزارش خود تصریح کرد: طبق گفته بسیاری از منابع در اندیشکده های آمریکایی، کنگره آمریکا و همچنین در میان بسیاری از کارشناسان مسائل مربوط به ایران، آمریکا بزودی پیشنهاد خواهد کرد تا موافقت شود ایران به غنی سازی اورانیوم در داخل خاک خود و همچنین با ترکیب موجود سانتریفیوژهایش ادامه دهد.

وی ادامه داد: اگرچه این پیشنهاد به این شرط برقرار خواهد بود که ایران بخش قابل توجهی از اورانیوم غنی شده خود را برای فرآوری به خارج از این کشور و به احتمال زیاد به روسیه ارسال کند؛ جایی که بخشی از آن به میله های سوختی برای استفاده در راکتور تحقیقاتی تهران تبدیل می شود و بخش دیگری از آن نیز به شکل سوخت نیروگاه هسته ای بوشهر که به تازگی آغاز به کار کرد، بازفرآوری می شود.

دایفوس در پایان خاطر نشان کرد: این بخش دوم می تواند بسیار حیاتی باشد، چرا که به ایران اجازه می دهد تا اعلام کند که پالایش و غنی سازی سوخت برای مصارف غیرنظامی در یک نیروگاه تولید برق است و نه برای اهداف نظامی.