دیوید كامرون برای اولین بار به عنوان نخست‌وزیر انگلیس به تركیه می‌رود. انتظار می‌رود محور گفت‌وگوهای وی با مقام‌های تركیه چالش‌های موجود بر سر راه عضویت تركیه در اتحادیه اروپا باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، قرار است دیوید كامرون، نخست‌وزیر انگلیس در سفر دو روزه خود كه از روز دوشنبه آغاز می‌شود با رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر تركیه دیدار و گفت‌وگو كند.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه انگلیس نیز در این سفر همراه كامرون خواهد بود. دولت ائتلافی كامرون در ماه مه قدرت را در انگلیس به دست گرفت و قول داد در راستای ایجاد روابط بهتر با كشورهای گروه20 مانند تركیه سیاست‌های خارجی كشورش را تغییر دهد.

در اوایل ماه جاری هیگ قول داد تلاش‌های ویژه دیپلماتیك برای همكاری با تركیه انجام دهد.

وی بر نقش تركیه به عنوان یك قدرت منطقه‌ای در خاورمیانه، آسیای مركزی و بالكان غربی تاكید كرد.

وی خاطرنشان ساخت: تركیه بزرگترین قدرت اقتصاد نوظهور در اروپاست كه نمونه خوب از یك كشور توسعه یافته می‌باشد كه توانسته نقشی جدید ایفا كند و برای خود ارتباط‌های جدید به وجود آورد.

مدت زمان زیادی است كه انگلیس حامی آنكارا برای عضویت در اتحادیه اروپاست.

الیزابت دوم، ملكه انگلیس در سال 2008 همزمان با سفر خود به تركیه اظهار داشت: تركیه در برهه‌ای حساس برای اتحادیه اروپا و جهان، پلی میان شرق و غرب است. هم اكنون كشورهایی مانند فرانسه، آلمان جزو كشورهای مخالف عضویت تركیه در اتحادیه اروپا هستند.

انتظار می‌رود كامرون و اردوغان در دیدار خود در خصوص جنگ در افغانستان نیز به بحث و تبادل نظر بپردازند. این در حالی است كه تنها چند روز از برگزاری كنفرانس بین‌المللی كابل به میزبانی حامد كرزای، رییس جمهور افغانستان می‌گذرد.

تركیه كه یك كشور عضو ناتوست هم اكنون دارای یك هزار و 795 سرباز مستقر در افغانستان است. این كشور برای مبارزه با شبه نظامیان افراط گرا به افغانستان و پاكستان فشار وارد كرده است.

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، انگلیس از نظر شمار سربازان مستقر در افغانستان دومین كشور پس از آمریكاست. هم اكنون 10 هزار تن از پرسنل ارتش انگلیس در افغانستان حضور دارند.

كامرون اظهار داشته وی خواهان بازگشت سربازان انگلیسی تا سال 2015 است و روند خروج آنها می‌تواند از سال آینده میلادی آغاز شود.