ـ ماهیت جنگ آینده احتمالی علیه كشورمان دریاپایه و هواپایه خواهد بود
ـ آمریكا و رژیم صهیونیستی استعداد حمله به ایران را دارند ولی جراتش را ندارند

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا با تاكید بر این‌كه « احتمال حمله نظامی آمریكا و رژیم صهیونیستی به ایران بسیار ضعیف است » گفت: آن‌ها استعداد حمله به ایران را دارند ولی جرات تصمیم‌گیری سیاسی در این خصوص را دارا نمی‌باشند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) سردار سرلشكر پاسدار سیدیحیی رحیم صفوی در نخستین دوره ‌آموزش مربیان درس آمادگی دفاعی در پاسخ به پرسش یكی از حضار در مورد احتمال حمله آمریكا و رژیم صهیونیستی به ایران اظهار كرد: ما آمادگی خوبی در سپاه و ارتش داریم و این مساله را دشمنان می‌دانند؛ آن‌ها قدرت تصمیم‌گیری سیاسی در این زمینه را ندارد؛ چراكه می‌دانند می‌توانند شروع كننده جنگ باشند اما نمی‌توانند آن را تمام كنند. ضمن این‌كه هم آمریكا و هم رژیم صهیونیستی در داخل دچار مشكلاتی هستند و می‌دانند كه اگر به ما حمله كنند، می‌توانیم مشكلات زیادی برای‌شان ایجاد كنیم.

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری ماهیت جنگ آینده احتمالی علیه كشورمان را دریاپایه و هواپایه توصیف و تصریح كرد: باید در برابر این قبیل حملات نیز آمادگی لازم را كسب كنیم؛ دشمن نیز می‌داند كه اگر زمینی حمله كند، پشیمان می‌شود و ما نابودش می‌كنیم. امروزه نیز آمریكایی‌ها طرحی به كنگره ارائه داده‌اند كه در آن استراتژی جنگ زمینی را می‌خواهند حذف كنند.

وی در همین زمینه جمهوری اسلامی ایران را دارای قدرت بالایی در خلیج فارس و دریای عمان توصیف كرد و افزود: ما در دفاع از منافع كشورمان بسیار جدی هستیم.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در پاسخ به پرسش دیگری در مورد احتمال درگیری نظامی با كشورهای همسایه با تاكید بر این‌كه « استراتژی جمهوری اسلامی ایران دفاعی است و به هیچ كشوری تهاجم نمی‌كند » خاطرنشان كرد: استراتژی ما دفاعی بازدارنده و موثر است و هركس به ما حمله كند، ضمن دفاع او را تا آن سوی مرزها دنبال می‌كنیم.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران هم‌اكنون دارای وزن بالای سیاسی و ژئوپولوتیكی است و نفوذ ایران امروز به خارج از منطقه رفته است. ما قدرت بزرگ منطقه‌ای را در اختیار داریم و چالش‌های ما امروز بیشتر فرهنگی و اقتصادی است كه از بیرون به ما تحمیل می‌شود.

وی در مورد نظر حضرت امام(ره) درباره ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر نیز با یادآوری این‌كه « صدام قابل اعتماد نبود و اگر آن زمان آتش‌بس پذیرفته می‌شد تضمین‌های لازم در اختیار ما قرار نمی‌گرفت » اظهار كرد: حضرت امام(ره) قبول كردند كه ادامه دفاع موكول به ورود به عراق شود و متقاعد شدند كه جنگ را ادامه دهیم. ایشان با اطمینان با توجه به بیانیه‌ای كه برای عملیات رمضان دادند، نشان دادند كه موافق ادامه جنگ هستند. بنی‌صدر نیز فرد عوام‌فریبی بود كه قدر رای مردم و امام(ره) را نشناخت و رسما به سپاه كمك نمی‌كرد و دستور داده بود كه به سپاه تسلیحات ندهند.

یكی از حضار نیز در مورد بحث نقض معاهده 1975 الجزایر پرسید كه رحیم صفوی در پاسخ به وی گفت: در آخرین نامه‌ای كه صدام ملعون به هاشمی رفسنجانی نوشت تاكید كرد كه تمام ابعاد این معاهده را قبول دارد. این قبیل معاهدات چون ثبت بین‌المللی شده است كسی نمی‌تواند آن را نقض كند.

وی همچنین از عدم انجام كار فرهنگی برای آشنایی جوانان با مسائل انقلاب و جنگ انتقاد كرد و خواستار ارائه این مطالب با استدلال و منطق قوی و به صورت آرام آرام به جوانان شد.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد آقازاده‌ها با اشاره به این‌كه « مایل نیستم در مورد آن‌ها صحبت كنم» گفت: برخی دل‌شان می‌خواست مانند نوح نجات‌بخش شوند اما نوح نشدند ولی پسرشان پسر نوح شد.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در مورد بحث فتنه و ابعاد فتنه نیز اظهار كرد: فتنه از نظر من تمام شده است و فتنه‌گران نیز فهمیدند كه در جهت اهداف آمریكایی‌ها و دشمنان حركت كردند، اما امروز نیمه جانی دارند كه ملت ایران نفس آن‌ها را نیز می‌گیرد. ‌عدم رسیدگی به وضع سران فتنه سوال عموم مردم است امروز فتنه‌گران نمی‌توانند در كف جامعه حضور یابند و تنها می‌توانند در لایه‌هایی از نخبگان نفوذ كنند؛ لذا باید فتنه‌گران را شناخت و سكوت هر پاسدار در برابر فتنه‌گران خیانت به اسلام، انقلاب و سپاه است.

وی طی سخنانی در ابتدای این جلسه نیز بزرگترین حادثه سرنوشت‌ساز پس از پیروزی انقلاب اسلامی را هشت سال دفاع مقدس عنوان كرد و با طرح این پرسش كه « فلسفه درس آمادگی دفاعی در مدارس چیست؟» یادآور شد: آشنایی و انتقال فرهنگ دفاع، جهاد، صبر و استقامت در مكتب اسلام و مصداق‌های آن در هشت سال دفاع مقدس، آشنایی با ماهیت سیاسی جنگ و خصوصیات رهبران هر دو طرف جنگ بر شناخت ابعاد آن و نیز ایجاد و آمادگی روحیه‌ای جهادی برای ملتی كه یك انقلاب ایدئولوژیك كرده است از جمله دلائل تدریس این درس می‌باشد.

وی ادامه داد: دفاع در مكتب تشییع همانند نماز واجب است و اگر دفاع و جهاد نباشد ازمحراب و مسجد خبری نیست كه احكام اسلامی را جاری كنند.

رحیم صفوی شناخت تاریخ و انقلاب توسط جوانان را مورد تاكید قرار داد و گفت: كشورهایی كه انقلاب ایدئولوژیك می‌كنند در محیط خطر به سر می‌برند و ملت ما كه یك ملت آرمانگرا و حق‌طلب است همواره نیازمند آمادگی و روحیه‌ جهادی برای فداكاری در راه آرمان‌هاست و اگر این روحیه جهادی را از ما بگیرند دچار مشكل می‌شویم.

وی گفت: در بحث آمادگی دفاعی می‌خواهیم به مقابله با جنگ نرم بپردازیم.