نخست‌وزیر ایتالیا در شهر رم با رییس جمهور روسیه دیدار و دو طرف در رابطه با روابط دو جانبه و هموار كردن مسیر برای گسترش توافقنامه‌های تجاری میان دو كشور بحث و تبادل نظر كردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سیلویو برلوسكنی، نخست‌وزیر ایتالیا در این دیدار از سطح روابط عالی میان دو كشور ایتالیا و روسیه تمجید كرد و گفت: ایتالیا و روسیه همیشه از یك سطح روابط دوستانه ویژه برخوردار بودند و این حقیقت كه در چهارماه اول سال روابط تجاری دو كشور تا 41 درصد افزایش یافت این سطح عالی روابط میان دو كشور را تایید می‌كند.

نخست‌وزیر ایتالیا و رییس جمهور روسیه هم‌چنین روابط تجاری میان دو كشور را بررسی كردند و هم‌چنین خواستار افزایش همكاری‌های تجاری میان شركت‌های دو كشور شدند.

دیمتری مدودف، رییس‌جمهور روسیه با اذعان به این‌كه در دو كشور بحران اقتصادی وجود دارد تصریح كرد كه وی به دنبال تقویت روابط تجاری با ایتالیاست.

وی گفت: روسیه انتظار دارد كه در سال جاری سطح روابط تجاری میان مسكوـ رم تا 5 درصد افزایش یابد.

مدودف هم‌چنین ضمن تمجید از برلوسكنی خاطرنشان كرد كه وی همیشه به دقت عملكرد برلوسكنی را تعقیب كرده و هم‌چنین به سوالاتی كه وی پاسخ می‌داده گوش می‌كرده است.

برلوسكنی نیز ابراز تمایل كرد كه شركت‌های ایتالیایی نقش مهمی در روند مدرن‌سازی در روسیه ایفا كردند.

مدودف نیز از صنایع تكنولوژیك ایتالیا برای سرمایه‌گذاری در كشورش دعوت به عمل آورد.

در مورد بخش‌های استراتژیك در توافقنامه‌های دوجانبه دو كشور، رییس‌جمهور روسیه اعلام كرد كه دو كشور در امور فضایی، انرژی هسته‌ای و ارتباطات با یكدیگر همكاری‌های گسترده‌ای خواهند داشت.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد كه رییس‌جمهور روسیه از نخست‌وزیرایتالیا خواست تا دو كشور در پروژه‌های فضایی و امور هسته‌ای فعالیت‌های مشتركی با یكدیگر داشته باشند.

مدودف پس از دیدار با برلوسكنی از شركت‌های ایتالیایی دعوت كرد تا به روسیه در پروژه‌های توسعه، امور فضایی، هسته‌ای و ارتباطات در روسیه سرمایه‌گذاری كنند.

مقامات ارشد روسیه و ایتالیا هم‌چنین بر تقویت فعالیت‌های فرهنگی مشترك بین دو كشور تاكید كردند.