كره شمالی امروز (شنبه) با اعلام یك "جنگ مقدس" علیه آمریكا و كره جنوبی، تهدید كرد كه پاسخ هسته‌ای قدرتمندی به مانور نظامی مشترك این دو كشور خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، كمیسیون دفاع ملی كره شمالی به رهبری كیم جونگ ایل، رهبر كره شمالی، هشدار داد كه به مانورهای نظامی تحریك آمیز این دو كشور (آمریكا و كه جنوبی) پاسخ‌ هسته‌ای قدرتمند خواهد داد.

پیونگ یانگ همچنین این مانور را یك اقدام غیر قابل بخشش و تحریك‌آمیز نامید كه به خاطر مقصر نامیدن اشتباه پیونگ یانگ برای غرق شدن یك كشتی كره جنوبی انجام می‌شود.

خبرگزاری رسمی كره شمالی در پیونگ یانگ به نقل از سخنگوی این كمیسیون گزارش داد: ارتش و مردم جمهوری دموكراتیك خلق كره، در هر زمانی كه لازم باشد، جنگی مقدس و تلافی‌جویانه مبتنی بر توانمندی هسته‌ای خود را آغاز می‌كنند.

پیونگ یانگ پیشتر نیز در زمان برگزاری مانورهای مشترك كره جنوبی - آمریكا اعلام جنگ كرده بود.

آمریكا 28 هزار و 500 نیرو در كره جنوبی برای مقابله با هر نوع حمله از سوی كره شمالی مستقر كرده است، اما اعلام نكرده كه قصد حمله به كره شمالی را دارد.

وزرای دفاع آمریكا و كره جنوبی در اوایل هفته در سئول اعلام كرده بودند كه دو كشور یك مانور نظامی گسترده چهار روزه را از فردا (یكشنبه) برای ارسال پیام آشكار به كره شمالی در متوقف كردن رفتارهای متجاوزانه‌اش برگزار خواهند كرد.

واشنگتن و سئول پیشتر پیونگ یانگ را عامل غرق شدن كشتی نظامی كره جنوبی در سواحل غربی شبه جزیره كره معرفی كرده بود كه در این حادثه 46 ملوان كشته شدند.

پیونگ یانگ به شدت هر نوع ایفای نقش در این حادثه را رد كرده است.

همچنین فرماندهی نظامی سازمان ملل تحت امر آمریكا كه بر آتش بس ایجاد شده در شبه جزیره كره نظارت می‌كند، اعلام كرد كه غرق شدن كشتی نظامی كره جنوبی نقض آتش بس امضا شده در سال 1953 میان دو كشور است.

پیشتر گروهی از بازرسان بین‌المللی در ماه مه نتیجه گرفتند كه یك زیردریایی كره شمالی با شلیك یك اژدر به این كشتی نظامی كره جنوبی باعث غرق شدن آن شد.

شورای امنیت سازمان ملل نیز طی بیانیه‌ای غرق شدن این كشتی كره جنوبی را محكوم كرد، اما به طور مستقیم از مقصر نامیدن پیونگ یانگ در این حادثه امتناع كرد.

یك مقام ارشد كره شمالی نیز در اجلاس كشورهای جنوب شرق آسیا، بار دیگر هر نوع ایفای نقش پیونگ یانگ در حادثه غرق شدن كشتی كره جنوبی را رد كرد.

وی تصریح كرد كه مانور نظامی مشترك آمریكا - كره جنوبی نقض تمامیت ارضی كره شمالی است.

وی گفت:‌ این مانور بار دیگر نشان می‌دهد كه سیاست‌های خصمانه علیه كره شمالی وجود دارد. در همین راستا كره شمالی قصد دارد پاسخ فیزیكی به این تهدید از سوی آمریكا با ابزار نظامی بدهد.

هیلاری كلینتون وزیر امور خارجه‌ی آمریكا نیز تصریح كرد كه آمریكا با این حال تمایل دارد با مقامات كره شمالی دیدار و گفت‌وگو كند.

وی تصریح كرد كه پیشرفت در كوتاه مدت بعید به نظر می‌رسد و ایجاد ثبات در منطقه به ویژه در شبه جزیره كره به طور گسترده‌ای به متقاعد كردن كره شمالی برای بازگشت به مذاكره شش جانبه وابسته است.

اتحادیه اروپا نیز اعلام كرده كه قصد دارد تحریم‌های جدیدی را علیه كره شمالی اعمال كند. همچنین هیلاری كلینتون در مورد همكاری‌های اتمی میان كره شمالی و میانمار كه تحت توافقنامه‌های سازمان ملل محدود می‌باشد،‌ ابراز نگرانی كرد.