وزیر دفاع انگلیس تصریح كرد كه نیروهای مسلح انگلیس با كاهش بودجه مواجه شده‌اند و این بدان معناست كه این كشور دیگر توانایی مقابله با هر نوع تهدید نظامی احتمالی را نخواهد داشت.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لیام فاكس وزیر دفاع انگلیس، در مصاحبه با روزنامه دیلی تلگراف، گفت: بودجه‌ای كه بتوان انگلیس را در برابر تهدید نظامی حفاظت كند، در اختیار نداریم.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، انگلیس یك سیستم تسلیحات هسته‌ای استراتژیك كه بر اساس ناوگان زیردریایی "تریدنت" عمل می‌كند، در اختیار دارد.

انگلیس هم‌چنین ارتشی با توانایی اعزام به عملیات‌های فرامرزی را دارد و 25 هزار نیرو را به همراه تانك‌هایی در اروپا مستقر كرده است.

نیروی هوایی انگلیس از جنگنده‌هایی سریع و پیشرفته بهره‌منداست، اما این هشدارهای صریح لیام فاكس در بحبوحه كسری بودجه در تمام حوزه‌های امور دولت انگلیس مطرح شده است.

به وزارت‌خانه‌های دولت انگلیس اعلام شده است كه برای كاهش تا 40 درصد هزینه‌های خود آماده باشند تا بدین وسیله كسری بودجه 153 میلیارد پوندی كه دولت لندن در سال جاری با آن مواجه است، اجرایی ‌شود.

وزارت دفاع انگلیس نیز با كاهش 20 درصدی بودجه روبرو خواهد شد.

لیام فاكس در این مصاحبه به حوزه‌های خاصی اشاره كرد كه بنا به نظر وی دیگر انگلیس در آن به توانایی نظامی نیاز ندارد.

وی گفت: ما باید تمركز خود را به آن قسمت‌هایی بدهیم كه خطرات واقعی از آن جا می‌آید.

وزیر دفاع انگلیس در ادامه از نیروی دریایی و نیروی هوایی سلطنتی انگلیس انتقاد كرد و گفت: انتقادی كه از نیروهای دریایی سلطنتی داشته‌ام، این است كه بیش از حد به یكسری اقدامات تمركز داشته و كشتی‌های كافی در مكان‌هایی كه به حضور آنها نیاز است،‌ مستقر نكرده است.

اما از نیروی هوایی انگلیس نیز به دلیل انجام دو نوع عملیات متفاوت هواپیماهای حمل و نقل سنگین انتقاد كرد.

لیام فاكس گفت: با توجه به بحران مالی فكر می‌كنم دولت نباید اجازه بدهد امور دفاعی تاثیری از این بحران ببیند.

فاكس اخیرا اعلام كرده بود كه شمار كشتی‌های جنگی، هواپیما و كشتی نظامی برای صرفه‌جویی باید كاهش یابد.