در حالی كه پیش از این مقامات ایرانی و اماراتی تایید كرده بودند كه كشور امارات 41 حساب بانکی متعلق به ایرانیان مقیم امارات را توقیف کرده است و در پی آن مقامات بخش خصوصی ایران هشدار دادند كه روند تجارت ایران با این كشور كاهش خواهد یافت و البته كارنامه سه ماهه اول تجارت ایران نیز نشان داد از نظر وزن تجارت دو كشور روند نزولی پیدا كرده است، امروز یك مسئول در وزارت امور خارجه اخبار مربوط به مسدود شدن حساب‌های 41 شرکت ایرانی در امارات را تکذیب و تصریح کرد: شرکت‌های ایرانی در امارات به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

به گزارش خبرنگار بازرگانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در ابتدای تیر ماه امسال اخباری منتشر شد مبنی بر اینكه 41 حساب ایران در امارات مسدود شده است كه هرچند مقامات دولتی ایران سخنی در این مورد بیان نكردند اما در همان روزهای اولیه انتشار این اخبار، حمید حسینی، عضو اتاق ایران در گفت‌وگو با ایسنا با تایید این موضوع عنوان كرده بود كه این حساب‌ها برای بازرگانانی كه شناخته شده و در كار بازار باشند، نیست و شاید این حساب‌ها برای بعضی از سازمان‌ها و ارگان‌هایی باشد كه در آنجا دفتری داشتند.

در همین مورد مسعود دانشمند، رییس اتاق مشترك ایران و امارات نیز در گفت‌وگو با ایسنا، به نوعی سخنان حسینی را تایید و با ذكر نام چند شركتی كه حساب‌شان در امارت مسدود شده است، توضیح داد: «آن 41 حساب، حساب بانكی شركت‌ها یا اشخاصی بودند كه به نوعی مدیران شركت‌های ممنوع شده در قطع‌نامه هستند. به عبارتی این شركت‌ها، شركت‌هایی هستند كه در قطعنامه اسم آن‌ها ذكر شده است و اگر مدیران آن‌ها در آنجا حسابی داشتند، آن‌ حساب‌ها را مسدود كرده‌اند. در این لیست من شركتی خصوصی ندیدم.»

از سوی كشور امارات نیز رییس بانک مرکزی این كشور با تایید خبر توقیف حسابات بانکی ده‌ها ایرانی رسما اظهار كرد: بانک مرکزی امارات در راستای اجرای قطعنامه سازمان ملل 41 حساب بانکی متعلق به ایرانیان مقیم امارات که مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران بودند را توقیف کرده است.

رییس اتاق مشترك ایران و امارات نیز از جمله كسانی است كه پیش از این، این موضوع را تایید كرده و در مورد اثر این اقدام امارات در تجارت بین دو كشور اظهار كرده بود: مسلما اثر می‌گذارد و این شركت‌ها كه حساب‌ بانكی‌شان مسدود شده است، در تجارت نقشی داشته‌اند.

آمار سه ماهه گمرك كشور نیز نشان می‌دهد این روند نزولی تجارت دو كشور پیش از این شروع شده است كه شاید بی‌ارتباط با موضوعی نباشد كه عضو اتاق ایران مطرح كرده بود: در سری قبل این تحریم كه برای چهار، پنج ماه پیش بود، چند نفر افراد شناخته شده‌ای بودند كه به آنان اعلام شده بود دیگر حق تجارت با امارات را ندارند.

* شرکت‌های ایرانی در امارات به فعالیت خود ادامه می‌دهند

با وجود این امروز مدیرکل خلیج فارس و خاورمیانه وزارت امور خارجه با اعلام این خبر كه شرکت‌های ایرانی در امارات به فعالیت خود ادامه می‌دهند، به نوعی ابراز كرد كه ایران همچنان با امارات همكاری‌هایش را ادامه خواهد داد.

وی با تاکید بر استمرار فعالیت تجار و شرکت‌های ایرانی در امارات، اخبار مربوط به مسدود شدن حساب‌های 41 شرکت ایرانی در این کشور را تکذیب و تصریح كرد: شرکت‌های ایرانی در امارات به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

جلال فیروزنیا در این مورد توضیح داد: براساس بررسی‌های کارشناس اقتصادی نمایندگی جمهوری اسلامی در دوبی از میان 41 شخصیت حقیقی و حقوقی فهرست شده در پیوست قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل که بانک مرکزی امارات ضمن بخش‌نامه‌ای خواستار ممنوعیت فعالیت آن‌ها شده، تنها کشتیرانی جمهوری اسلامی در امارات دارای دفتر بوده که تغییراتی در فعالیت خود اعمال كرده است.

گویی این مقام مسئول ابراز اطمینان داده كه با وجود اتفاقات اخیر همچنان دو كشور رابطه تجاری و اقتصادی خود را ادامه خواهند داد و این درحالی است كه سخنانی به نقل از وزیر بازرگانی ایران در این مورد بر سایت این وزارت‌خانه منتشر شده كه وی در این مورد متذكر شده است: «اینکه بیشتر کارهای تجاری ما از طریق امارات صورت می‌گیرد به‌دلیل موقعیت جغرافیایی است. یعنی ارتباط با امارات یک راه حل تنها و واحد نبوده است بلکه نزدیک‌ترین راه حل بوده است که تجار ما انتخاب کرده‌اند و من فکر می‌کنم که این راه‌حل‌ها به وفور وجود دارد و مشکلی نداریم. بانک‌ها و کشورهای بسیاری علاقمند هستند تا کارهای تجاری ما از طریق آن‌ها صورت بگیرد.»